გაკვეთილის
გეგმა
მასწავლებლის
გვარი სახელი/პირადი ნომერი მაკა თაბუკაშვილი
საგანი ინგლისური
სწავლების
საფეხური /კლასი დაწყებითი საფეხური/ III კლასი
მოსწავლეთა
რაოდენობა 25
გაკვეთილის თემა წელიწადის დროები
გაკვეთილის
მიზანი:
·
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება
·
კითხვის უნარჩვევის განვითარება
·
ვიზუალური
მახსოვრობის განვითარება
##
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1
|
A ფაზა:- გამოწვევა
აქტივობა l
მასწავლებელი ესალმება
ბავშვებს ამზადებს საგაკვეთილო პროცესისთვის. მას წინასწარ დარიგებული
აქვს სტიკერები და სთხოვს ამოირჩიონ და დაწერონ წელიწადის რომელი დრო უყვართ
ყველაზე მეტად და რატომ?
გამოიკვეთება წელიწადის ოთხივე დროის მოყვარულები. მოსწავლეები
გადანაწილდებიან ამ ჯგუფებში ინტერესების მიხედვით.
|
კითხვა პასუხი
|
საერთო საკლასო
|
სტიკერი
|
(5 წუთი)
|
|
აქტივობა II
მასწავლებელი ჯგუფებს სთხოვს
დახატონ მათთვის ყველაზე საყვარელი წელიწადის დრო მოსწავლეები სანამ
ხატავენ მასწავლებელი ამოწმებს საშინაო დავალებას
|
|
ჯგუფური
|
მოსწავლის რვეული
თაბახის ფურცლბი
სახატავი ფანქრები/ფლომასტერები
|
5 წუთი
|
|
B ფაზა :
მასწავლებელი იწყებს ახალი გაკვეთილის ახსას month of the year
აქტივობა III
ჯგუფის თითოეულ მოსწავლეს საკუთარ ბოკში ჩატვირთული აქვს
წელიწადის დროები. მასწავლებელი თითოეულ ჯგუფს უთითებს იმ სლაიდზე, რომელზეც
უნდა წაიკითხოს და სთხოვს ჯგუფის რომელიმე წევრმა ამოწეროს word-ის
ფურცელზე უცხო სიტყვები.
|
ურთიერთსწავლება
|
ჯგუფური
|
ფლიპჩარტი
მარკერი
სახელმძღვანელო
|
10 წუთი
|
|
აქტივობა
IV
თითოეული ჯგუფი
მასწავლებელს კლასის მართვის პროგრამით უგზავნის უცხო სიტყვების ფაილს.
|
პრაქტიკული
|
ჯგუფები
|
სახელმძღვანელო
|
10 წუთი
|
|
აქტივობა V
მასწავლებელი უცხო
სიტყვებს აერთიანებს ერთ ფაილში და თითოეულს განმარტავს ქართულად. მასწავლებელი
თითოეულ მოსწავლეს კლასის მართვის პროგრამით უზიარებს ამ ფაილს და სთხოვს
თითოეულ მოსწავლეს გადაწეროს ლექსიკონის რვეულში უცხო სიტყვები.
|
ლექსიკურ მარაგის გამდიდრება
|
საერთო საკლასო
|
ლექსიკონის რვეული
|
5 წუთი
|
|
C ფაზა - რეფლექსია
აქტივობა- V
მასწავლელი კიდევ ერთხელ კითხულობს ტექსტს ინტონაციით,
პარალელურად თარმნის, ბოლოს კი სვამს შეკითხვას წელიწადის დროების შესახებ. რა
დაამახსოვრდათ, წელიწადის რომელი დროის ინგლისური მნიშვნელობა დაამახსოვრდათ?
აჩვენებს რომელიმე დროს პოსტერზე მოსწავლე, რომელიც მიხვდება ,პასუხობს
ინგლისურად თუ რა დროა ნაჩვენები პოსტერზე ან რომელი თვეა.
|
კითხვა
|
საერთო საკლასო
|
პოსტერი
სახელმძღვანელო
|
7 წთ
|
|
აქტივობა- VI
მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს შეფასების რუბრიკის გამოყენებით
და აძლევს საშინაო დავალებას: დახატონ წელიწადის ყველა დრო paint-ში და აძლევს
მოსწავლეებს საპრეზენტაციო პროგრამით უცხო სიტყვებს და სთხოვს გაახმოვანონ ხმის
ჩაწერის ინსტრუმენტით.
მოხდება რამოდენიმე
საუკეთესო მოსწავლის ნამუშევრის პრეზენტაცია, რისთვისაც მასწავლებელი იყენებს
კლასის მართვის პროგრამას, კერძოდ ეკრანის გაზიარების ინსტრუმენტს.
|
განმავითარებელი შეფასება
|
საერთო საკლასო
|
შეფასების რუბრიკა
|
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
·
მოსწავლემ იცის ახალი ლეკსიკური ერთეულები
·
მოსწავლე სწორად და გამოთქმით კითხულობს მოც.
ტექსტს
·
მოსწავლე იყენებს სახელმძღვანელოში მოცემულ
ილუსტრაციებს და არსებულ თვალაჩინოებებს.
შეფასება
შეფასება ხდება შეფასების რუბრიკის გამოყენებით, რომელიც გაკრულია
კედელზე თვალსაჩინო ადგილას.
(შეფასების რუბრიკა თან ერთვის გეგმას)
შეფასების რუბრიკა
|
||
1.მაღალი მზაობის მოსწავლე
|
მოსწავლე სწორად კითხულობს
და თარგმნის ტექსტს. კითხვებზე სცემს სწულყოფილ პასუხს.
|
|
2.საშუალო მზაობის მოსწავლე
|
მოსწავლე მნიშვნელოვანი ჰარვეზებით კითხულობს ტექსტს და უჭირს
თარგმნა. კითხვებზე სრულყოფილად ვერ სცემს პასუხს.
|
|
3.სუსტი მზაობის მოსწავლე
|
მოსწავლე საჭიროებს დამატებით მუშაობას არასრულფასოვანი ცოდნიდან
გამომდინარე
|
|
ხელმოწერა:
თარიღი:
No comments:
Post a Comment